Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

 

Zespół cieśni nadgarstka staje się coraz bardziej powszechnym schorzeniem. I dotyka nie tylko sportowców: tenisistów czy wioślarzy. Cierpieć na tą chorobę może praktycznie każdy z nas, szczególnie, jeśli dużo czasu spędzamy pisząc na klawiaturze komputera. To jedynie niektóre z przyczyn zespołu cieśni nadgarstka, poznaj je wszystkie i postaraj się je zniwelować.

 

Co jest przyczyną zespołu cieśni nadgarstka?

Jest wiele czynników, które mogą powodować zespół cieśni nadgarstka. Oto niektóre z nich:

  • Głównym powodem, przez który powstaje zespół cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

  • Jedną z grup, w której skład wchodzą powody tego schorzenia, są okoliczności związane ze stanem naszego organizmu. Szanse na pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka zwiększają na przykład: stany zapalne ścięgien, tłuszczaki, hemofilia, blizny pourazowe, stłuczenia i obrzęki nadgarstka, nieuleczone zwichnięcia i złamania, zapalenia ropne, zmiany zwyrodnieniowe oraz zakrzepy.

  • Do czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo tego, że pojawi się zespół cieśni nadgarstka należą również: ciąża, menopauza, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy.

  • Jedną z przyczyn tego schorzenia mogą być również czynniki genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie ktoś miał tę chorobę to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie ona również nas.

  • Duży wpływ na to, czy będzie dotyczyć nas ta choroba nadgarstka ma praca jaką wykonujemy. Szczególnie jeśli związana jest ona z wykonywaniem precyzyjnych, monotonnych i podobnych do siebie ruchów rękami. Często zapadają na nią sportowcy, którzy w trakcie treningów mogą przetrenować swoje nadgarstki. Są to na przykład tenisiści, osoby grające w tenisa stołowego, golfiści czy wioślarze. Nadmierne obciążenie nadgarstków przynosi również trwająca przez dłuższy czas praca przy komputerze, szycie lub przekładanie produktów na taśmie produkcyjnej.

  • Bardzo często zespół cieśni nadgarstka pojawia się także u osób z otyłością.

  • Jednak zdarza się, że dochodzi do sytuacji, w której ciężko jest bezpośrednio wskazać skąd bierze się ta choroba nadgarstka.

Powyższe zestawienie pokazuje, że jest wiele przyczyn, które mogą spowodować, że pojawi się zespół cieśni nadgarstka. Mało tego, przyczyny schorzenia bardzo często mogą być mylone z objawami innych chorób. A rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, w której te okoliczności pojawiają się pojedynczo. Zwykle mamy do czynienia z kumulacją tych przyczyn, przez co dolegliwości mogą być naprawdę niepokojące. A do najczęstszych objawów tego schorzenia należą chociażby: ból i drętwienie palców, mrowienie ręki, skurcze i sztywnienie dłoni, trudności w wykonywanie czynności wymagających precyzji, problemy z czuciem dłoni oraz zaniki mięśniowe. Wtedy warto udać się do lekarza, który udzieli nam profesjonalnej porady medycznej w tym zakresie.