Opieka nad osobami starszymi Niemcy

Opiekun osób starszych w Niemczech to stanowisko pracy, które może pozyskać każda osoba pełnoletnia, ale spełniająca określone warunki. Jeśli je spełni, wyjedzie do pracy w niemieckich domach starców lub do indywidualnej opieki domowej nad osobą starszą. Jakie warunki musi spełnić kandydat lub kandydatka na to stanowisko?

 

Jak zacząć pracę opiekunki / opiekuna w Niemczech?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to praca, która może dostarczyć bardzo dobrego wynagrodzenia, a także dużo satysfakcji. Przekonaj się, że nie jest trudno rozpocząć pracę w opiece nad osobami starszymi. 

Przede wszystkim rekrutacja odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji, których jest coraz więcej na rynku albo poprzez prywatne kontakty i polecenia znajomych oraz osób znających rynek pracy w Niemczech. Aby podjąć pracę w charakterze opiekuna osoby starszej, nie jest koniczne ukończenie szkoły lub kursu opiekuna osób starszych w wymiarze minimum 200 godzin -  koszt ok. 700 zł. wraz z niemieckim certyfikatem. Plusem jest także to, że nie trzeba legitymować się minimum dwuletnim udokumentowanym doświadczeniem w pracy na stanowisku opiekuna osób starszych w Polsce. Takie wymagania mogą być pożądane w przypadku podjęcia pracy w domu spokojnej starości. Jeżeli jednak chcemy jechać do pracy do rodziny niemieckiej, wówczas najważniejszymi wymogami będzie znajomość języka oraz nasze indywidualne predyspozycje. Niezbędna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Im lepszy poziom znajomości języka niemieckiego, tym większa szansa na dobrą prace w Niemczech.

 

Jakie warunki oferują agencje na niemieckim rynku pracy?

Przede wszystkim jest to legalna praca w oparciu o niemieckie przepisy prawa pracy z pensją w wysokości 1800 – 2400 Euro brutto/miesięcznie. Jest to wynagrodzenie z umowy o pracę, która zostaje zawarta bezpośrednio z niemieckim pracodawcą (ok 40 godzin tygodniowo). Można uzyskać atrakcyjne dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta, płatne zakwaterowanie w mieszkaniu – 300 Euro miesięcznie. Oferowany jest pakiet socjalny, 24 dni płatnego urlopu rocznie oraz możliwość podwyższenia kwalifikacji. Pracownik otrzymuje też pomoc i wsparcie agencji na każdym etapie zatrudnienia.

 

Warto nawiązać współpracę z renomowaną firmą, która ma wieloletnie doświadczenie w pośrednictwie i zatrudnianiu opiekunów i opiekunek za granicą. Dzięki temu, zapewniamy sobie bezpieczeństwo oraz wsparcie w trudnych sytuacjach. Warto pamiętać, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech to bardzo wymagająca praca. Dlatego nie warto ryzykować i jechać do pracy na czarno. 

 

Jaki jest zakres obowiązków opiekuna w niemieckim domu starców?

Praca polega na kompleksowej opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Osoby starsze mogą być w pełni zdrowe lub  chore. Wtedy opieka odbywa się ściśle według zaleceń lekarza. Opiekun jest też wsparciem dla osób starszych przy ich rehabilitacji i świadczy pomoc podopiecznym w codziennych czynnościach życiowych takich jak: jedzenie, mycie się, czy ubieranie.