5 powodów, które powinny nakłonić Cię do zmiany pracy

Twoja praca przestała Cię cieszyć i powoli zaczyna stawać się przykrym obowiązkiem? Nie daj się rutynie i nie bój się! Oto 5 powodów, które powinny nakłonić Cię do zmiany pracy.

 

Wypalenie zawodowe?

Kryzysy zdarzają się każdemu i w każdej branży- sytuacja często nie przedstawia się w czarnych i białych barwach - istnieją szarości. Zanim zdecydujesz się na zmianę pracy, przemyśl, czy ten ból brzucha lub głowy, rozdrażnienie i totalne zniechęcenie, które odczuwasz na samą myśl o wyjściu do pracy, nie są tylko objawami chwilowego przemęczenia. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może być to niedobór witamin, snu lub problemy ze zdrowiem- szczególnie z tarczycą. Jeśli jednak po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw oraz po konsultacji z lekarzem, nadal Twoje samopoczucie się nie poprawia, zacznij zastanawiać się nad zmianą pracy! Praca jest niezwykle ważnym elementem życia każdego dorosłego człowieka, gdyż to jej poświęcamy niemal połowę dnia. Każdy z nas chciałby czuć się w niej dobrze, gdyż pozytywne wyniki zawodowe zwiększają nasze poczucie skuteczności, budują pewność siebie, słowem- sprawiają, że sami na siebie patrzymy bardziej przychylnym okiem.

 

Boję się, że zmiana pracy będzie dla mnie zbyt trudna...

Uwierz w siebie! Jeśli czujesz, że obecna praca nie jest dla Ciebie odpowiednia, ale strach przed oceną w nowym miejscu pracy blokuje Cię tak bardzo, że instynktownie rękami i nogami trzymasz się bezpiecznej, obecnej posady- skończ z tym i zrób coś! W podjęciu właściwej decyzji na pewno pomogą Ci bliscy i rodzina. Możesz również skorzystać z pomocy coacha - specjalisty personalnego, który skutecznie poprowadzi Cię po ścieżce nowinek rynkowych, doradzi i zmotywuje. Nie bój się również skorzystać z pomocy psychologa! On nie zaszkodzi, a chętnie da Ci wsparcie. Wszyscy boimy się stresu, bo stres- choć motywuje do działania- nierzadko nie jest przyjemnym uczuciem oraz niesie za sobą wiele objawów somatycznych. Nie myśl o nim i nie daj się. Ruszaj po nową pracę!

 

Czuję, że stoję w miejscu...

"Dla niektórych jest jasne, kiedy trzeba zmienić pracę, ale dla innych może to nie być takie oczywiste" - uważa Ryan Kahn, znany coach, twórca The Hired Group, uczestnik popularnego na MTV programu „Hired” oraz autor pozycji „Hired! The Guide for the Recent Grad”.

Praca, która wcześniej przynosiła Ci ogromną satysfakcję, przestała Cię rozwijać? To się, niestety, zdarza. Jeśli czujesz, że to, co robisz, przestaje mieć sens i stać Cię na więcej, jednak obecna firma nie jest w stanie, lub nie chce zaoferować Ci nowej ścieżki, pamiętaj: rynek pracy jest bardzo dynamiczny i na osoby takie jak Ty czeka mnóstwo otwartych drzwi! Jeżeli się odważysz, metodą prób i błędów trafisz wreszcie do swojej wymarzonej pracy!

 

Nie dogaduję się z szefem lub z zespołem...

Tak bywa! Nie wszyscy ulepieni jesteśmy z tej samej gminy i nie ze wszystkimi udaje nam się złapać „wspólny język". Nie obwiniaj za to ani siebie, ani innych. Podnieś głowę, idź przed siebie i znajdź nową pracę i towarzystwo, w którym się odnajdziesz. W samej Polsce mamy ponad 38 milionów ludzi... czy nadal wydaje Ci się to niemożliwe?

 

Warunki pracy przestały mi odpowiadać, ale...

Stop! Nie ma żadnego „ale"! Tkwisz w danym miejscu pracy, nie zważając na swoje niezadowolenie, gdyż sytuacja życiowa wydaje się Cię do tego zmuszać? Zamiast biernie się przyglądać i tracić energię na złość, zacznij działać. Wypisz na kartce wszystkie powody, które skłaniają Cię ku zmianie pracy. Przeglądaj codziennie oferty pracy z Twojej okolicy w Internecie, a przekonasz się, że wcale nie jest o nią tak trudno. Choć na pozór może nie być to widoczne, Twoja frustracja odbija się na Twoim mężu, dzieciach, a nawet na psie i kocie. Im wszystkim bardzo zależy na Twoim szczęściu.

 

Jeśli choć jeden z 5 powodów, przekonał Cię do zmiany pracy - podejmij wyzwanie już dziś!